3 Ocak 2013 Perşembe

2012'de Neler Okunmuş 2Devam ediyoruz...


İlgili Başlıklar;
2012'de Neler Okunmuş 1
2012'de Neler Okunmuş 3
2012'de Neler Okunmuş 4


15) Fyodor Mihayloviç Dostoyevski - Suç ve Ceza: Zamanında çok daha farklı bir versiyonunu karıştırmışlığım vardı. Okumaya başladım, baktım ki çok dökük bir dil var, okuduğumdan bir şey anlayamıyorum. Sordum soruşturdum ve o çevirinin kötü olduğunu söylediler. Tabi bıraktım ve bir daha da nasip olmadı okumak o zamandan beri.
Yıllar sonra, ki ortaokuldaydım o zamanlar, Mazlum Beyhan'ın çok süper (evet :) ) çevirisiyle okudum. Kitaba dair ne denir bilemiyorum. Okuyan varsa da tam metinden bir daha okumalılar diyeyim sadece. 703 sayfalık Mazlum Beyhan çevirisi tavsiye edilir.
Suç ve Ceza, Dostoyevski'nin ilk büyük romanı. Büyük roman olmayı sonuna kadar hak ediyor. Kendi hayatını diğer yazarlardan çok daha yaratıcı şekilde kurgularına aktaran Dostoyevski, bu kitabında da kullanmış bunu. Ceza denen illetin, insanlık muhayyilesinin anlayabileceği tüm yaklaşımlarına nokta koyuyor. Özel yaşamındaki çektiği cezadan sonra yazması çok etkili gibi...

Devamını Oku

2 Ocak 2013 Çarşamba

2012'de Neler Okunmuş 1


Yıl bitti. Her yeni yılın ilk demleri gibi şimdi de 'zaman, geriye dönüp panorama eyleme zamanıdır'. Tabii genel bir panorama değil yazının konusu; gerçekten kitap okuduğumu hissettiğim bir yıl olan 2012'ye, bu açıdan yaklaşmak.

2012'nin 365 gününün 348 tanesinde kitapla hemhal olmuş, iş bu 348 günde toplam 72 kitap okumuşum... Tüm listeyi şu başlıkta görebilirsiniz;

Ne Okumuşum?

Şimdi şöyle bir bakıyorum da okunan kitapların içinde fazlasıyla okunmalı olanlar var. En azından ufak bir vurgu yapayım dedim ben de gerekenlere. Genel olarak hepsi başarılı kitaplardı, hatta içlerinde okunmasa da olur diyebileceğim en fazla 7-8 tane vardır, 10 yoktur. Ama yine de bazıları diğerlerinden çok daha okunası.
Devamını Oku
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...