2 Eylül 2011 Cuma

Ayat-Ayat Cinta (2008) - Sevgi Ayetleri...

Kısa yorumlara ayrı başlık açmıyorum ama bu filme dayanamayacağım sanırım. Zira lazım! Az da olsa bişiler demem lazım ayrı olarak :)

Yönetmene sorsam, abi ne anlatmaya çalıştın, diye, büyük ihtimalle anlatamaz derdini. 2 saat gibi bir süreyi bu kadar ittire kaktıra bitirebilmesi büyük başarı! Ben çeksen büyük ihtimal 60., 70. dakika gibi son nefesimi verirdim ya da "yok hacı olmayacak belli ki zorlamaya gerek yok, bırakalım bu işi" derdim.

Hadi çok tutan bir romanı uyarlamak istedin, tamam. Veya uyarlattılar sana, ona da tamam. Abi ama lütfen, bari bu kadar niyetli çekmeyin şu filmleri. Bak sana ufak bir tavsiye. İslam dinini hayatına taşıma/yansıtma gayesinde olan insanları tavlamak istiyorsan, daha az kör göze parmak filmler çekmeye bak. Bu şekilde çektiğinde, kimseye yaranamazsın. Yarandıkların da sana bir şey katmaz.

Tensellikten kurtulmuş aşkı, insanlar soyut olarak bile anlatamazken günümüzde, bir de bunu perdeye yansıtmak bu kadar kolay iddia edilmemeli. Tabii bu iddiaya sahip olmak güzel, böyle bir dertlenmek de güzel ama bu iddiaya herkes sahip olmamalı. Zarar, diyorum. Daha da demeyelim şimdilik.

Şu filmi izleyen romanı uyarlanan yazar (Habiburrahman El Shirazy) ne hissetmiştir aceb? İnşaAllah filmin kenarında bucağında yer almamıştır da, ona da durduk yere yüklenmeyelim şimdi :)

Yine de Endonezya sinemasından bahsedemediğimiz bir duruma göre değerlendirmek gerekirse ve sevimli gelen birkaç şey(!) hatırına;

Ayat-ayat cinta (2008); 2 / 10

6 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. EyvAllah!

   Acımasızca değildir inşaAllah ama HAKKsızca olmadığını düşünüyorum. Bazen insan (en azından bu insan) naz makamındakine daha "acımasızca" vurabiliyor. Hazlanmıyor, belki darlanıyor, ama gerekli görüyor HAKKın hatırı için. Müspeti desteklemekse niyet edilen amel, ki öyledir inşaAllah, acıma skalasının her iki ucunun aynı kapıya çıkma ihtimalleri pek yakin. Olur ki bir dahaki sefere ortaya koydukları daha bir neşvünema :) hüviyeti kazanmış olur.

   Harbiden eyvAllah. Hayr üzere uyaranlarınız bol olsun. Selam ile.

   Sil
 2. benim çok beğenerek izlediğim bir film romanı daha güzel ever, her roman filme dönüştürülürken kendinden bir şeyler kaybediyor ama bu film fazlasıyla duyguluydu ve aşkın tenden arındırılmış halini ki bu bence filmdeki yüzlerce vurgudan sadece biriydi, çok güzel anlatılmış.. benden 10 üzerinden 8i alır bu film..

  YanıtlaSil
 3. nerde bulablrm romanını yardmcı olur msnz. balıkesrde var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hocam kıtabı bulabıldıysenız eger bana da yardımcı olurmusun bende okumak ıstıyorum kıtabı.

   Sil

Yorumunuz blog sahibinin onayından sonra yayınlanacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...