17 Ocak 2011 Pazartesi

68. Altın Küre Bitti - İşte Ödüller


Evet arkadaşlar komik(!) bir gece daha geldi geçti. Dün demiştim lobisi olan kazanır diye. Lobiden mi bilmiyorum, yine hakeden kazanmadı. Bu ağzı da hiç sevmem ama içimden geliyor, karşı koyamıyorum. Hadi iki üç kişi yanılır da koca bir sinema sektörü nasıl yanılır anlaması çok güç. Inception gibi bir film nasıl olur da eli boş döner bu gibi bir ödül töreninden, aklım almıyor. Bir insan daha ne yapabilir ki ödül almak için? Haketmek için demiyorum zira sonuna kadar haketti Christopher Nolan. Lakin gelin görün ki yine yanıltmadılar ve yine vermediler Nolan'a. Adam bu gidişle iyice varoşların yönetmeni olacak demedi demeyin.


İşin kötüsü de Nolan'a vermeyip David Ficher'e verdiler ödülü. İnsan iki arada bir derede kalıyor. David Ficher'i çok severiz sayarız. Aslında bundan önceki Nolan'ımız da oydu bir bakıma. Hakettiği tüm filmler görünmezden gelindi. Se7en ve The Curious Case of Benjamin Button gibi yapımlarla alamadığı, bırakın bu ikisini Fight Club'la alamadığı ödülü The Social Network'la hem de Inception gibi bir şahasere rağmen aldı. İnsan garip duygular besliyor. Ödül törenini izleme nedenim sadece, ''ben daaaaa napimmm!?'' düşüncesinin Christopher Nolan'ın yüzünde nasıl duracağını merak etmemdi. Ben bile yerimde duramadım açıklandığında, adam gayet sakin göründü. Bence o yazıp yönettiği mükemmel filmlere başrol için aktör arayışlarına son versin. Kendisi son derece başarılı olacağını kanıtladı benim gözümde, törendeki sakin tipleme performansıyla.

Bu tepkim sadece En İyi Yönetmen dalındaki garipliğe değil bu arada. Inception'dur asıl derdim. Böyle bir filmin 4 adaylıktan eli boş dönmesi açıklanabilir bir şey değil. Hadi En İyi Yönetmeni vermediniz onu anladık diyelim. Hadi En İyi Film ödülünü de zaten bilim-kurgulara vermiyorsunuz diye görmezden geleyim. Ya güzel abilerim derdiniz ne sizin, En İyi Senaryo'yu nasıl vermezsiniz? Resmen resmi bir şaka olmalı bu. Yarın veya öbürsü gün çıkıp ''ehu ehu ehu nasıl da kandırdık sizi'' demelerini bekliyordum gerçekten. Gözümden kaçarsa bu durum haber ediniz lütfen. Tabii Hanz Zimmer'e yapılan haksızlığa girmeyi bile absürd görüyorum. Adam bir soundtrack yaptı, kullanmayı dövüyorlar.


Gelelim Inception kuyruk acımdan diğer konulara. Töreni sunan Ricky Gervais'i sevdim mi sevmedim mi kararsızım. Birileri törenden önce doldurmuş sanırım Ricky'i. O birileri Ricky'nin eline bazı isimleri tutuşturmuş ve ''töreni de sun ama asıl olayın bunlara giydirmek olsun'' demiş. İşi gücü alaydı adamın. Tamam güleceğiz eğleneceğiz de bu kadarı fazla bea abi. Sayabildiğin en az 8-9 kişiye sağlam sağlam bindirdi. Charlie Sheen'e demediğini bırakmamasını mı istersin, The Tourist özelinde Angelina'yla Jonny'e bindirmelerini mi istersin, John Travolta ve Tom Cruise'a gay demesini mi istersin... Bu bindirmelerden biri bizim ülkede olsa cinayet sebebi. Amerikan halkının bu genişliği öldürecek birgün beni.

Hiç sevinmedik de değil tabii. En İyi Erkek Oyuncu - Dizi (Komedi/Müzikal) ödülünü The Big Bang Theory dizisindeki Sheldon Cooper rolüyle kanının son damlasına kadar hakeden Jim Parsons aldı. Ödülü sunanlar ayrı ödülü alan ayrı sevindirdi. White Collar'ın bay karizmasıyla, The Big Bang Theory'nin bir diğer temel taşı Kaley Cuoco (Penny) sundu ödülü. Ve Penny'nin sevinci bile yeterdi. İlk düşündüğüm şey, dizinin başarısının bu bağdan kaynaklandığıydı. Jim Parson'un önü çok açık bu arada. Onu da söylemiş olalım.

Carlos yapımının başrolünün çok heyecan yapması dikkatimi çeken bir başka noktaydı. Adam yerinde duramadı sahnede. Bu abiler ablalar oyuncu olmalarına rağmen bu hale geliyorlarsa o sahnede, bizler ne yaparız diye düşünüyorum her defasında. Gerçekten kalpten gidecek sandım Carlos'u oynayan oyuncunun. Kazasız belasız sonuçlandı Allah'tan.


Benim için yeri ayrı olan bir yapım var; John Adams. Nerden çıktı demeyin, bağlayacağım :) Bu yapımda başrolleri paylaşan  Laura Linney ve Paul Giamatti geceden zaferle çıkan isimlerdendi. İkisi de dallarındaki En İyi Oyuncu ödülünü aldılar. Barney's Version filmini izlemedim onun için kesin bir şey diyemeyeceğim. Gerçi Paul Giamatti ne zaman vasat performans sergilemiş ki? Yine döktürmüştür ama Laura Linney'e ayrı övgümü yapmadan bu başlığı kapatmam, onu da söylemiş olayım:) Yok böyle bir kadın. O nasıl bir performanstı abla. The Big C'den bahsediyorum. Hala izlemeyenler varsa lütfen en yakın zamanda diziye baksınlar. Gerçekten senenin belki de en iyisiydi. En ufak bir şüphem bile yoktu kazanacağından ve nitekim kazandı da Laura Linney. Helal olsun ablama :) Ama ödül töreninde yoktu kendileri. Böyle 2-3 kişi yoktu nedense. Leonardo DiCaprio mesela. Gerçi onun yerinde olsam Ben de gelmezdim. Zira Inception'ın ödülsüz dönmesini herkes Nolan gibi hazmedemez.

Ve gecenin ustalara saygı köşesi. Robert De Niro, Al Pacino ve Michale Douglas'a ayrı ayrı saygı geçidi vardı törende. Ama kim ne derse desin, Robert De Niro'nun yeri ayrı. Zaten akışlardan, ayakta kalış sürelerinden vs belli etti bu durum kendisini. Allah kendisine zeval vermesin, daha çok film çeksin biz de izleyelim inşAllah. Böyle oyuncular gelmiyor kolay kolay.

Evet lafı kısa keselim. Buyrun, işte ödül kazanlar;

Film
En İyi Film (Drama): The Social Network (2010)
En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Colin Firth - The King's Speech (2010)
En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Natalie Portman - Black Swan (2010)
En İyi Film (Komedi/Müzikal): The Kids Are All Right (2010)
En İyi Kadın Oyuncu (Komedi/Müzikal): Annette Bening - The Kids Are All Right (2010)
En İyi Erkek oyuncu (Komedi/Müzikal): Paul Giamatti - Barney's Version (2010)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christian Bale - The Fighter (2010)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Melissa Leo - The Fighter (2010)
En İyi Yönetmen: David Fincher - The Social Network (2010)
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin - The Social Network (2010)
En İyi Yabancı film: In A Better World - Denmark
En İyi Animasyon: Toy Story 3
En İyi Müzik: Trent Reznor, Atticus Ross - The Social Network
En İyi Şarkı: Diane Warren "You Haven't Seen The Last of Me" - Burlesque (2010)

TV
En İyi Dizi (Drama): Boardwalk Empire (2009)
En İyi Erkek Oyuncu - Dizi (Drama): Steve Buscemi - Boardwalk Empire (2009)
En İyi Kadın Oyuncu - Dizi (Drama): Katey Sagal - Sons of Anarchy (2008)
En İyi Dizi (Komedi/Müzikal): Glee (2009)
En İyi Erkek Oyuncu - Dizi (Komedi/Müzikal): Jim Parsons - The Big Bang Theory (2007)
En İyi Kadın Oyuncu - Dizi (Komedi/Müzikal): Laura Linney - The Big C (2010)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - Dizi: Chris Colfer - Glee (2009)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Dizi: Jane Lynch - Glee (2009)
En İyi Mini Dizi: Carlos (2010)
En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi): Al Pacino - You Don't Know Jack (2010)
En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi): Claire Danes - Temple Grandin (2010)

3 yorum:

 1. Böylece iflah olmaz bir Nolancı olduğunu ispatladın. Şu adamı bu kadar övmeyin :)

  Dediklerine bizzat imza atıyorum ama :)

  YanıtlaSil
 2. Ben sunan adama bayıldım. Kafası da iyiydi galiba kırdı gerçirdi beni :) Dediğin gibi Inception dışında pek bi defosu yok gibi geldi bana.

  YanıtlaSil
 3. Inception konusunda ayrılığa düşmeyelim de gerisi mühim değil :D

  YanıtlaSil

Yorumunuz blog sahibinin onayından sonra yayınlanacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...